Mokytojų palaikymo ratai

Ana Pečiulienė

Šią nuostabią pavasario dieną norime jums pristatyti mūsų Aną!

Ana Pečiulienė – trijų vaikų mama, pradinių klasių mokytoja ir Mokytojų Palaikymo Ratai komandos narė. Dalinamės Anos mintimis apie džiaugmus ir iššūkius mokytojo darbe, patirtį MPR ir pasirūpinimą savimi.

„Atėjusi dirbti į mokyklą, pamačiau daug degančių, šviesą nešančių akių, tačiau kai kurios prigesusios kitų mokytojų akys signalizavo apie emocinį išsekimą, bejėgystę ir beviltiškumą. Taip pati jaučiuosi kiekvieną vasario-kovo mėnesį. Tai man yra sunkiausias ir tamsiausias laikotarpis, kuomet ruoštis pamokoms yra sudėtinga, išgirsti kitą ir suteikti jam paramą yra nelengva. Tuomet man norisi išnykti ir skirti laiko tik sau, pildyti savo „ąsotį”. Esu įsitikinusi, kad mokytojo darbas yra šventas ir tobulai jį atlikti reikia labai daug valios pastangų. Mokytojai kasdieniu savo buvimu neša šviesą, nes jie gimę šviesti. Ir tais tamsiaisiais mėnesiais man būna labai nejauku, jog tos šviesos nešti aš nelabai įstengiu, prireikia žibintuvėlio…

Kalbėtis apie emocinį išsekimą ar bet kurią kitą problemą man yra svarbus emocinis higienos dalykas. Savo kailiu esu patyrusi, jog dažnai kalbėdama man svarbiu ar skaudžiu klausimu, išsiventiliuoju ir įvardydama mintis, jausmus, galiu greičiau įsisąmoninti, kas vyksta ir kaip galiu sau padėti. Taigi čia MPR atlieka tą vaidmenį, kur aš galiu kalbėti, kas man šiuo metu rūpi. Galiu saugiai išsikalbėti, pasitikėdama rate esančiais žmonėmis. Galiu prašyti atliepti, suteikti grįžtamąjį ryšį, galbūt net įvardyti, kas kaip girdi ar mato, kokie jausmai vyrauja mano kalboje ir kokie poreikiai yra patenkinti arba nepatenkinti. Visa tai turi didžiulę galią. Bendrystės jausmas turi didžiulę galią!

Man šis projektas yra didžiulė dovana. Šiuo projektu patikėjau nuo pirmos kvietimo žinutės. Buvau pilotinio projekto dalimi ir dabar esu jau bendraminčių rate tiek kaip projekto dalyvė, tiek kaip vienos grupės (rato) narė. Labai norėjau patirti MPR nepilotinio projekto naudą, todėl dabar esu vieno rato dalyvė ir labai džiaugiuosi savo pasirinkimu. Labai džiaugiuosi Eglės kvietimu būti ir MPR komandos dalimi ir kasmet vis labiau noriu prisidėti prie projekto plėtros bei kokybės gerinimo. Tikiu, kad šis projektas įgalins vis daugiau mokytojų įžiebti savo šviesą ir ją skleisti.

Mano 3 rekomenduojami būdai išsaugoti emocinę sveikatą:

  1. Pagrindinis ir visaapimantis būdas, jeigu galima taip pasakyti – tikėjimas ir pasitikėjimas Kūrėju ir jo valia.
  2. Įvardyti resursai (juos įsivardijau prieš maždaug 6 metus), padedantys man atstatyti savo emocinę sveikatą – malda, gamta, ėjimas (visa tai turi būti tyloje).
  3. Kalbėjimas apie savo jausmus, ypač sunkesnius, nemalonius. Mokausi juos įvardyti, o ne užspausti.”

Esame labai dėkingai Tau už išmintį ir skleidžiamą ramybę kiekviename žingsnyje – tai išties įkvepia ir sustirpina kiekvieną iš mūsų!

Foto: Vytenis Jurevičius things

Studija: Šiaurė Studios